İMAR BARIŞINDA DOĞRU BAŞVURUNUN ÖNEMİ

İMAR BARIŞINDA DOĞRU BAŞVURUNUN ÖNEMİ

Ruhsatsız yapılar ve yapı eklentilerinin yasallaştırılmasını amaçlayan imar barışının başvuru süresinin bitmesine az bir süre kaldı. Daha önce de bahsettiğimiz gibi başvurunun yanlış yapılması halinde hem yapı kayıt belgesi iptal ediliyor, hem ödenen harç geri ödenmiyor hem de üstüne bir de yanlış beyanattan dolayı ceza kesiliyor. Bunu öğrenen vatandaşlar imar barışı başvurularını riske atmamak için danışmanlık hizmeti almaya yöneliyor. Ancak bu hizmetin kimden alındığı da çok büyük önem taşıyor. Mimar, inşaat mühendisi gibi teknik personeli olmayan firmalardan alınan imar barışı danışmanlık hizmetleri genellikle boşa gidiyor. Peki doğru hizmet alabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle imar barışı danışmanlık hizmeti veren firmanın kurumsal olup olmadığına dikkat etmek gerekli. Bir firmanın kurumsal olup olmadığını anlamak için öncelikle yapısına bakılmalı. Örneğin anonim şirketler (A.Ş) limited şirketlere (LTD.ŞTİ) ve ferdi çalışan şahıs şirketlerine göre her zaman daha kurumsaldır. Bir diğer konu da şirketin SPK lisanslı olup olmadığıdır. SPK lisanslı şirketler sıkı denetim altında olduğundan hata yapma lüksüne sahip değildir. Bu nedenle SPK lisanslı şirketler hatasız işlem yapmak için oldukça titiz çalışmaktadır.

İmar barışı danışmanlık hizmeti sırasında teknik ölçümler yapılmalı, yapının mimari projesi ve yapı kullanma izin belgesi incelenmeli ve başvuru yapının fotoğrafları çekilmelidir. Bu işlemlerin nasıl yapılacağını bilmeyen bir çok limited şirket imar barışı danışmanlık hizmeti vermeye soyunmuş durumda. Üstelik başvuru süresinin daralmasını fırsat bilen bu firmalar danışmanlık hizmeti için 15-20 bin TL gibi abartılı rakamlar istemektedir. Oysa SPK lisanslı ve kurumsal anonim şirketler tarafından bir imar barışı başvurusu danışmanlık hizmeti için bağımsız bölüm başına en fazla 1500 TL civarında rakamlar istenmektedir.

Tüm bu hususları dikkate alarak imar barışı başvurularınızı yapmanızı önerir, daha sonradan iptal olmayacak yapı kayıt belgeleri almanızı dileriz:)